Pokud bydlíte v bytovém domě měli by jste vědět, že ke dni 1.7.2015 byl novelizován zákon č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií. Podle této novely sice nejsou stanoveny pevné termíny pro pořízení průkazu energetické náročnosti (PENB) např. podle velikosti energeticky vztažné plochy, avšak povinnost SVJ opatřit průkaz nastává v okamžiku prodeje prvního bytu v domě.
Pozn.: Průkaz vyhotovený pro celý dům je současně průkazem pro každý byt či nebytový prostor, který je zde umístěn.
Podle § 7a odst. 2 písm. a) zákona č. 406/2000 Sb.: Vlastník budovy nebo společenství vlastníků jednotek jsou povinni opatřit si průkaz:
- při prodeji budovy nebo ucelené části budovy (tj. bytové či nebytové jednotky),
- při pronájmu budovy,
- od 1. ledna 2016 při pronájmu ucelené části budovy.
Příslušným orgánem pro kontrolu dodržování tohoto zákona je Státní energetická inspekce.
STÁTNÍ ENERGETICKÁ INSPEKCE INFORMUJE:
„Není možné zajišťovat zpracování průkazu až v okamžiku, kdy je nalezen vážný zájemce o koupi či nájem nemovitosti, ale je třeba mít platný průkaz k dispozici již v okamžiku, kdy je nemovitost nabídnuta k prodeji či pronájmu. Za porušení výše uvedených povinností hrozí fyzické osobě pokuta v maximální výši 50.000,- Kč, fyzické osobě podnikající nebo právnické osobě pak v maximální výši 100.000,- Kč.“
(Zdroj: oficiální webové stránky SEI www.cr-sei.cz)
NEBEZPEČÍ Z PRODLENÍ
Pokud průkaz není k dispozici již ve fázi nabídky bytu, musí realitní kancelář zveřejnit nejhorší třídu „G – mimořádně nehospodárná budova“. To může mít za následek snížení ceny bytu v řádu statisíců. Mohou tak vzniknout právní spory, kdo tento rozdíl v ceně zaplatí (zpravidla je žalováno SVJ).
OTÁZKA: V zákoně je přece výjimka, že když vlastník bytové jednotky předloží vyúčtování energií za 3 roky zpět, nemusí mít průkaz, je to tak?
ODPOVĚĎ: Výjimka v zákoně sice platí, avšak pouze pro vlastníka bytové jednotky, nikoli pro SVJ. Pokud tedy SVJ na písemnou žádost vlastníka jednotky průkaz neopatří, jedná se o porušení zákona ze strany SVJ, které se tím vystavuje nebezpečí pokuty.
OTÁZKA: Náš bytový dům je velmi starý. Musí mít také průkaz?
ODPOVĚĎ: Jestliže byl dům postaven před 1. lednem 1947 a nedošlo v něm po tomto datu k žádné větší změně, průkaz není nutno opatřit, pokud se tak prodávající s kupujícím písemně dohodnou. Také je-li Váš dům kulturní památkou nebo leží-li v památkové rezervaci, průkaz není třeba.
POTŘEBUJETE VYHOTOVIT PRŮKAZ? MÁTE JAKÉKOLIV DALŠÍ OTÁZKY?
Neváhejte nás kontaktovat